Často slýchám od svých klientů, že mají potíže s nadýmáním, nebo je čas od času bolí břicho a neví z čeho. O bolesti hlavy se zmiňuje každý druhý člověk. Většinou své potíže připisují stresu. Stres není vždy ta pravá příčina.
O škodlivosti lepku slyšel asi už každý z vás, že způsobuje tzv. zalepování střev je takovým veřejným tajemstvím. Jen málokdo ale tuší, že pokud jíme potraviny s obsahem lepku, tak z dlouhodobého hlediska se často dostavuje únava, člověk se nemůže soustředit a mívá právě ony časté bolesti hlavy. A nemusí je mít.
Zkuste měsíc snížit obsah lepku ve svém jídelníčku a poznáte sami na sobě, jak se váš zdravotní stav zlepší. Pokud si nejste jisti, co můžete vynechat a čím to nahradit, objednejte se v mé poradně v Olomouci, nebo si objednejte schůzku online.
Připravila jsem pro vás recept, se kterým mám více jak 20 letou zkušenost s mými klienty. Můžete ho péct ve formě nebo i v domácí pekárně.
Tento zázračný chléb vás zaručeně zbaví nejen bolestí břicha, nadýmání, zácpy, ale i bolestí hlavy.
Příprava
45 min.
Pečení
50-55 min
Celkem
2hod 30 min
Suroviny
Postup
1.
Večer si připravíte
300 g rýžového kvásku
100 ml vody
220 g rýžové mouky hladké
Vše vymícháte dohromady a zakryjete potravinářskou folií, aby těsto neoschlo.
Necháte do rána fermentovat
2.
Ráno přidáte
2 polévkové lžíce rýžového oleje
2 polévkové lžíce rýžového sladu
1 a 1/2 čajové lžičky mořské soli
1 čajovou lžičku drceného kmínu
1 čajovou lžičku chlebového koření (nemusí být)
350 g uvařené rýže natural ( v poměru 1:2 s vodou a špetkou soli)
3.
vše důkladně promícháte v míse dřevěnou vařečkou, případně hnětacími metlami v pekárně a necháte ještě asi 3 hodiny kynout v teple pod utěrkou.
4.
Pečete ve formě v troubě vyhřáté na 220 st C 15 minut, poté snížíte teplotu na 190 st C a pečete ještě asi 40-45 minut, podle typu trouby. Zkoušíte špejlí. Upečený chleba se ale vždycky malinko lepí, než vychladne.
Tip
Chlebovou formu vymažete olejem a vysypete lněným semínkem, vlijete těsto z mísy a necháte kynout rovnou v chlebové formě. V domácí pekárně pečete bez vysypávání, dle typu programu, já nastavím celozrnný, středně propečený, dle gramáže.
Po upečení necháte lehce vychladnout a vyklopíte na dřevěnou desku. Chleba uchováváte ve lněné utěrce na chladnějším místě.
A ještě jak připravíte rýžový kvásek?
Jednoduše. Do větší sklenice přidejte cca 200 g rýžové mouky polohrubé, 1 čajová lžička žitného kvásku, a vodu tak, až je těsto husté jako na palačinky. Takto vzniklou směs přikrmujete dle potřeby 2x denně rýžovou moukou, případně troškou vody do té doby, než pečete chleba. Ve skleničce vždy necháte dřevěnou vařečku, kvůli lepší fermentaci.
KOUZLO KVÁSKU.
Ing.Dagmar Lužná
Přeji vám, ať se chléb vydaří a věřím, že jak jednou vyzkoušíte, už nebudete chtít jiný. Další kváskové recepty najdete v mé nejnovější knize KOUZLO KVÁSKU. V této jedinečné kuchařce najdete další tipy, jak na zdravé pečení, které vám nejen budou chutnat, ale navíc zlepší vaše zdraví.
Balíček receptur pro vaše zdraví
Vánoční dárek
Ing.Dagmar Lužná