Okurky, ať již čerstvé nebo z obchodu kupované v různých nálevech jsou pro mnohé lidi hůře stravitelné. Mívají po nich často zažívací potíže a tak si tuto lahůdku, která do české kuchyně neodmyslitelně patří, nechtějí dopřát.
Dnes mám pro vás tip, jak si připravíte okurky, abyste neměli ony potíže.
Tento recept je vhodný i pro ty, kterým jsem okurky v mé poradně ,,zakázala”. Díky mléčnému kvašení zažijete nejen lehkost po jídle, ale i radost z toho, že nejste v jídle nijak omezováni. A o to nám jde!
Okurky ve slaném nálevu
Příprava
45 min.
Pečení
45 min
Celkem
2hod 30 min
Suroviny
Množství je cca na 5 sklenic 0,7 l dle velikosti okurek
Postup
1.
Nálev
na 1 litr vody 2 dkg mořské soli, rozehřejete a sůl rozpustíte, litr vystačí cca na 2 sklenice velikosti 0,7, záleží na velikosti okurek
2.
Okurky důkladně omyjete kartáčkem na zeleninu, Sklenice důkladně vymyjete horkou vodou
3.
Na dno sklenice dáte jednotlivé ingredience, hořčičné semínko a koření rozdělíte přiměřeně dle počtu sklenic , to stejné s koprem i s pálivou papričkou. Vložíte okurky a zalijete slanou vodou.
Pokud chcete okurky k rychlé spotřebě, zalévejte okurky teplým nálevem. Pokud chcete okurky na delší uskladnění, zalévejte vychladlým nálevem.
4.
Zavíčkujte
Pod sklenice dejte plech, nebo nějakou nádobu, do které bude přetékat přebytečný vykvašený nálev. Za týden jsou okurky hotové ke konzumaci.
Při zalití chladným nálevem, trvá proces fermentace déle, cca 10-12 dní, sklenice necháme v teplé místnosti , opět na plechu nebo v nádobě, kde bude přetékat přebytečná voda. Po vykvašení odneseme sklenice do chladné místnosti, kde je postupně odebíráme. Takto vydrží až půl roku.
Pochutnejte si na svých okurkách a pokud vám některé jídlo způsobuje potíže, domluvte si se mnou konzultaci. Je možná osobně v Olomouci v mém studiu Luna, nebo online.
Balíček receptur pro vaše zdraví
Vánoční dárek
Ing.Dagmar Lužná