Konec vlády elementu ohně

V posledním týdnu vlády elementu ohně se soustředíme na vliv tohoto živlu na naše tělo a energetický systém. Kromě srdce a tenkého střeva je zde také důležitá dráha tří ohňů, která zahrnuje dýchání, trávení a vylučování. Tato pomyslná dráha představuje tři energetické kruhy, ve kterých proudí a cirkuluje energie. V posledním týdnu vlády ohně se mohou objevovat zhoršené potíže spojené s těmito oblastmi. Je důležité vnímat příznaky a poskytnout tělu odpovídající péči. 

Možná jste si všimli zvýšeného počtu sanitních vozidel, která nejenom reagují na dopravní nehody, ale hlavně na případy infarktu. Důvodem je blížící se konec vlády ohně, který přináší nejhorší období posledních 14 dní. Všichni však můžeme očekávat pozitivní změny od 16. července, kdy se situace obrátí jako při otočení kouzelného knoflíku.

Časté potíže v tomto období

Kromě únavy způsobené horkem se často objevují problémy se zuby, bolest v krku, bolesti na vnější straně šíje, ramen a hlavy, otoky hlavy, závratě, hučení v uších, zhoršený sluch, otoky tváří, cévní onemocnění, poruchy centrálního nervového systému, bolesti v podbřišku, gynekologické potíže, průjmy a zácpa. Některé z těchto problémů jsem již řešila v předchozích podcastech, ale dnes se zaměříme na zuby.

Bolí vás zuby? Co s tím?

Stále více lidí trpí bolestmi zubů, které se mohou objevit jako časované bomby. Zubní záněty a otoky dásní jsou častými projevy. 

Na vině je horko a cukr! Začalo dorůstat spoustu ovoce, pozor na cizokrajné ovoce, hlavně banány v létě. Rozmohl se nám tu takový “nešvar". V rámci zdravé výživy, cukr nahrazovat banány. Najdete spoustu receptů, kde základem je banán:  místo zmrzliny mražený banán! Vegan recepty bez pečení kdy základem je banán. Pořád je to stejné, banány nám tu nerostou, patří do tropického pásma, vyrostly pro opice, případně pro lidi, kteří tam žijí, jsou spíše určené k tepelné úpravě a v malém množství.

Pokud jste tam kde rostou, dejte si je, jste na dovolené, dejte si ovoce které tam roste, v celé své kráse a hlavně zralosti. Ale ne tady.

Pořád opakuji: tropické ovoce které se sem vozí, obsahuje tropické plísně, trhá se nezralé, nechává se dozrát v dozrávacích halách. Není pro nás vhodné!
Hlavně nedávejte banány malým dětem! Nemají enzymy na trávení a zbytečně vznikají atopické exémy ! Jenže byznys je byznys že?

Je důležité si uvědomit, že každý zub je spojen s určitým orgánem v těle. Proto je vhodné zamyslet se nad stavem našich zubů a provést si inventuru ústní dutiny.

Je také možné, že nemocný zub může být příčinou onemocnění vnitřního orgánu. Když se vyvine zubní kaz, oslabuje se struktura spojení mezi zuby a orgány. Stejně tak může vytržený zub oslabit energii vnitřních orgánů. Demineralizace zubní tkáně nastává v důsledku usazování zubního plaku, který obsahuje bakterie, včetně nepříznivé bakterie Streptococcus mutans. Tyto bakterie se živí cukrem a produkují organické kyseliny, které narušují sklovinu a snižují její tvrdost.

Při čištění zubů doporučuji používat přírodní zubní pasty, jako je například zubní olej od Hádka nebo černá zubní pasta Dentie s pečeným lilkem. Dále se zamyslete nad volbou kartáčku - dřevěný nebo bambusový je lepší volbou než plastový. Paradentoza, která je onemocněním dásní, může být způsobena nadměrnou konzumací cukru, tropického ovoce, alkoholu, exotických koření nebo dokonce drog.

Pokud se potýkáte s jakýmikoli problémy se zuby nebo dásněmi, jako jsou záněty a otoky, okamžitě přestaňte konzumovat ovoce. Můžete si připravit speciální směs, kterou nazýváme umeshoban - jednoduše smíchejte umepastu, pár kapek shoyu a zalijte horkou vodou. Tuto směs pak můžete jíst lžičkami ráno na lačno nebo při začátku bolesti. Nicméně vždy je důležité navštívit zubaře, protože problém může být hlubší a vyžadovat odbornou péči. Mám známou zubařku, která je připravená na zvýšený počet případů v létě. Pokud se potýkáte s bolestí zubů, zkuste ochladit oblast tváře studenou vodou nebo jablečným octem, nebo použít vatový tampon namočený v tomto roztoku. Pravidelně pijte vodu s přidáním jablečného octa a to pomůže zmírnit zánět a otoky.

Pokud jste nerozhodnutí a potřebujete radu, neváhejte si objednat konzultaci.

Zdravé letní mlsání

Kakaový puding z mandlového mléka

Suroviny

  • 1 litr mandlového nebo rýžového mléka
  • 6 PL rýžového sirupu nebo pšeničného sirupu
  • 3 PL vločkového agaru nebo práškového agar-agaru
  • 200 ml vody
  • 100 g kuzu a 100 ml vody na kuzu
  • 2 PL bio kakaa nebo karobu
  • 2 PL višňového sirupu nebo jablečného koncentrátu
  • Špetka soli

Postup

1.

Nejprve rozpusťte agar vodou a nechte ho cca 2 hodiny nabobtnat. Alternativně můžete zakoupit práškový agar-agar, který se rozpustí okamžitě. Ve vhodném hrnci smíchejte rýžové mléko, sirup, rozpuštěný agar, kuzu s vodou, kakao a dobře promíchejte metličkou.

2.

Zahřejte směs na mírném ohni a za občasného promíchání vařte do bodu varu. Přidejte višňový nebo jablečný koncentrát a vařte pod bodem varu dalších 5-7 minut. Na talířek nakapejte trochu pudingové směsi a za chvilku se podívejte, jak tuhý je. Pokud je třeba, přidejte kuzu rozmíchané v troše vody a vařte směs ještě dalších 5 minut. Ochutnejte a případně přidejte více sladidla nebo koncentrátu podle chuti. Nalijte hotový puding do předem připravených a vodou vypláchnutých sklenic.

3.

Jako přílohu k pudingu můžete použít například jogurt Sojade nebo mandlovou šlehačku a ozdobit ji čerstvým ovocem nebo kousky melounu. Tento dezert je skvělou alternativou k zmrzlině a při podávání vychlazeném stavu si ho užijete mnohem více!

4.

Pokud nejste fanouškem kakaa nebo karobu, můžete zvolit citronovou příchuť. Nahraďte kakao či karob citronovou nebo limetkovou šťávou a ozdobte pohár lístkem máty nebo meduňky.

Další zdravé recepty a tipy najdete v mé knize "MB dobroty babiček" a na mé webové stránce dagmarluzna.cz.

Autor

Napsala jsem pro Vás

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Uzdravte se jídlem!

Pojďte si promluvit, pomůžu vám!
Malá změna vašeho jídelníčku může udělat velkou změnu na vašem zdraví.