Kouzlo žitného kvásku: Proč se vzdát průmyslově vyráběného pečiva
Jarní období je časem, kdy podle tradiční čínské medicíny vládnou játra a žlučník. Právě teď, když se blíží konec jejich vlády (do 15. května), se zdravotní potíže spojené s těmito orgány často výrazně zhoršují. Co dělat? Vydržte do poloviny května, kdy tyto "dřevěné" nemoci přestanou tak zlobit. V dnešním podcastu se zaměříme na to, jak přispívá běžné pečivo k těmto zdravotním problémům, a představíme zdravější alternativu – domácí pečivo z žitného kvásku.
Co nás na jaře trápí?
Mnoho z vás nyní pociťuje typické jarní potíže spojené s játry:
- Zvýšené svědění, zarudnutí či ekzémy
- Změny barvy kůže a hnědé jaterní skvrny
- Žluté oční bělmo a zápach z úst
- Horší trávení a únava po ránu
- Špatné spaní a negativní nálada
- Vyšší krevní tlak a premenstruační syndrom
- Závislost na cukru
Jednou z potravin, která přispívá k tomuto stavu, je běžné pečivo – chleba, rohlíky, veky, vánočky, buchty či koláče vyráběné z bílé mouky s mlékem, cukrem a kvasnicemi.
Proč je průmyslově vyráběné pečivo problematické?
Bílá mouka
Z bílé mouky je vymleté to nejlepší ze zrna – zůstává jen škrobová část, která po konzumaci zalepuje střeva. Chybí minerální látky a enzymy obsažené ve slupce a klíčku, které jsou důležité pro správné fungování tlustého střeva.
Kvasnice
Překotný růst kvasinek při průmyslové výrobě může podporovat rychlé bujení buněk v těle. Pokud často používáte kvasnice, mléko, cukr a bílou mouku, zvažte jejich nahrazení zdravějšími alternativami.
Průmyslová výroba a přídatné látky
Pečivo z průmyslových pekáren vzniká urychleným procesem s velkým množstvím přidaných látek:
- Chemické enzymy
- Látky prodlužující trvanlivost
- Látky upravující aroma, barvu a texturu
- Změkčovadla a zvýrazňovače chuti
- Antioxidanty a mnoho dalších
Přečtěte si složení krájené veky, bílého toustového chleba nebo vánočky – chcete opravdu tento chemický koktejl ve svém těle? Dlouhodobá konzumace běžného pečiva z bílé mouky dodává tělu tzv. "prázdné kalorie" a může způsobit přibírání na váze a nedostatek minerálů.
Historie kvásku
Kvasinky se ke kvašení využívaly od pradávna. Egypťané pekli chléb s kváskem již před pěti tisíci lety, přestože procesu kvašení ještě nerozuměli a považovali ho za zázrak. Lidé nejprve připravovali kaše nebo placky z obilovin a později zjistili, že když těsto nechají přirozeně zkvasit, zvětší svůj objem a získá novou strukturu a vůni.
V roce 1857 Louis Pasteur objevil, že kvašení způsobují živé organismy – kvasinky. V polovině 19. století pak vznikl drožďárenský průmysl, nejprve s tekutým, později s lisovaným droždím. V moderním pekařství se dnes používají drožďové extrakty.
Příprava domácího pečiva s žitným kváskem
Domácí pečení chleba může znít náročně, ale jakmile upečete svůj první chléb s vlastnoručně vedeným tradičním žitným kváskem, průmyslově vyráběné výrobky vám přestanou chutnat.
Co je žitný kvásek?
Žitný kvásek je fermentovaná směs mouky a vody používaná pro výrobu chleba. Smícháním mouky a vody v poměru 1:1 a udržováním při teplotě 25-30°C zahájíte proces kvašení. Kvašení je umožněno divokými kvasinkami a mléčnými bakteriemi přirozeně se vyskytujícími na povrchu obilných zrn a ve vzduchu.
Typickou navinulou chuť žitného chleba způsobuje kyselina mléčná a další organické kyseliny, které chrání kvásek i těsto před kontaminací. V kvásku se také přirozeně vyskytují alkoholy, kypřicí plyny a těkavé látky, které dodávají chlebu aroma – bez jakékoli chemie!
Co budete potřebovat:
- Kameninový nebo keramický hrnek (případně větší misku nebo sklenici s patentním víčkem)
- Dřevěnou vařečku či velkou dřevěnou lžíci
- Lněnou utěrku
Co nikdy nepoužívat:
- Plastové nádobí
- Kovové nádoby
- Kovové lžíce či nerezové pomůcky
Založení kvásku
Pro založení kvásku je ideální začít v den novoluní. Nádobu jemně prohřejte a připravte "těsto" ze 100 g celozrnné mouky a vody (množství zvolte tak, aby vzniklo těsto jako na lívance). Promíchejte dřevěnou vařečkou, kterou v kvásku ponecháte, a přikryjte lněnou utěrkou. Nechte stát na teplém místě.
Vedení kvásku
Každý den ráno a večer přidávejte ke kvásku 1-2 lžíce mouky a 4-5 lžic vlažné vody. Promíchejte, přikryjte utěrkou a nechte stát na teplém místě. Podle potřeby odebírejte množství na pečení.
Pokud potřebujete odjet nebo nepotřebujete tolik kvásku, můžete jej uchovávat v lednici. Zahustěte kvásek moukou na konzistenci "knedlíku", dejte do sklenice s patentním víčkem a v lednici uchovávejte až týden bez přidávání mouky.
Pro delší uchování můžete kvásek nechat zaschnout – spotřebujte ho tak, že zůstanou jen zbytky na dně a stěnách nádoby. Nechte zaschnout a uchovejte na suchém místě. Na oživení budete potřebovat asi 12 hodin.
Jak řešit problémy s kváskem
Nejlepším řešením při nezdarech jsou zkušení přátelé. Nejčastější problémy:
- Zapomněli jste kvásek "nakrmit": Pokud neuběhlo více než 12 hodin, dosypte mouku. Jinak vylijte, nechte zbytky na stěnách a začněte znovu.
- Kvásek je plesnivý: Vyhoďte ho – něčím se kontaminoval.
- Na povrchu je tuhá krusta: Přidejte více vody a promíchejte.
A nezapomeňte – tvořte s láskou! Když se budete na kvásek mračit, nebude se mu to líbit.
Závěrem
Přechod k domácímu pečivu z žitného kvásku může výrazně přispět k vašemu zdraví. Výsledné pečivo z celozrnné mouky nejen déle vydrží a krásně voní, ale je také lépe stravitelné a obsahuje vlákninu, minerální látky, přirozené sacharidy, bílkoviny, tuky a vitamíny.
Pokud máte obavy, že se vám kvásek nepovede, můžete si objednat knihu "Kouzlo kvásku" na stránkách dagmarluzna.cz – autorka vám pošle svůj 30letý sušený kvásek, se kterým půjde pečení jedna radost.
Poslechněte si celý podcast a objevte kouzlo žitného kvásku!

Objednejte si můj bestseller a začněte zdravý život
Recepty pro vás

Semínkové kostky
Tyto výživné semínkové kostky jsou skvělým příkladem makrobiotického pečiva, které kombinuje sílu různých druhů semínek s blahodárnými účinky kvásku. Nabízí vysoký obsah esenciálních mastných kyselin, bílkovin a minerálů.
Suroviny
Postup
Doporučení:
Tyto semínkové kostky jsou pokladnicí živin díky kombinaci různých druhů semínek. Dýňová semínka dodávají zinek pro imunitní systém, lněná a chia semínka poskytují omega-3 mastné kyseliny. Díky kvásku jsou lépe stravitelné a podporují zdravou střevní mikroflóru. Můžete je podávat s polévkou, namazat kvalitním rostlinným máslem nebo avokádem. Pro větší rozmanitost vyzkoušejte přidat sušené bylinky nebo špetku kurkumy pro protizánětlivé účinky.

Knäckebrot
Křupavý a zdravý knäckebrot je klasickým příkladem makrobiotického pečiva s dlouhou trvanlivostí. Tento jednoduchý recept využívá sílu kvásku pro lepší stravitelnost a maximální nutriční hodnotu žitné mouky.
Suroviny
Postup
Doporučení:
Tento domácí knäckebrot je výrazně výživnější než průmyslově vyráběné varianty. Žitná celozrnná mouka poskytuje komplexní sacharidy, vlákninu a vitaminy skupiny B. Díky kvásku je chléb lépe stravitelný a podporuje zdravou střevní mikroflóru. Skladujte v uzavřené nádobě až několik týdnů. Podávejte s avokádovou pomazánkou, hummusem nebo trochou kvašené zeleniny pro vyvážený makrobiotický snack. Pro více chuti můžete do těsta přidat semínka nebo bylinky jako rozmarýn či kmín.

Kvásková kolečka plněná kysaným zelím a uzeným tempehem
Tato lahodná kvásková kolečka představují dokonalou harmonii chutí a makrobiotických principů. Kombinace fermentovaného kvásku, probiotického kysaného zelí a bílkovinného tempehu vytváří výživný a chutný pokrm.
Suroviny
Postup
Doporučení
Tato plněná kolečka jsou vynikajícím vyváženým jídlem obsahujícím komplexní sacharidy z různých druhů mouky, bílkoviny z tempehu a probiotické kultury z kvásku a kysaného zelí. Kurkuma dodává protizánětlivé vlastnosti, zatímco kmín podporuje trávení. Podávejte jako svačinu, lehkou večeři nebo jako součást obědového menu s polévkou. Pro ještě větší nutriční hodnotu přidejte do náplně trochu nastrouhaného celeru nebo mrkve. Kolečka můžete uchovávat 2-3 dny v uzavřené nádobě a před podáváním krátce ohřát.
Inspiraci jak se zdravě stravovat, hledejte v mé knize makrobiotický léčebný talíř I, kterou si můžete objednat na mých stránkách dagmarluzna.cz v sekci knihy.
KOUZLO KVÁSKU.
Ing.Dagmar Lužná

